Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Turbiny o małej mocy dobrze sprawdzają się w instalacjach hybrydowych jako uzupełnienie dla paneli fotowoltaicznych. Mogą znacząco wspomagać produkcję  energii w krótkie zimowe dni, wówczas gdy nasłonecznienie jest bardzo małe. Znajdują zastosowanie w instalacjach off-grid zasilających latarnie uliczne, kamery monitoringu, sygnalizację awaryjna itd.

Turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu charakteryzują się bardzo cichą pracą i mogą być stosowane w miejscach gdzie są zaostrzone normy emisji hałasu

Turbiny wiatrowe

Turbiny wiatrowe są rozwiązaniem znanym od bardzo dawna. Pomysł, by wykorzystać energię wiatru w formie wirnika, znany jest np. w młynach rolniczych. Turbiny często służą jako dodatkowe źródło zasilania w wietrzne dni w niewielkich latarniach hybrydowych. Dzieli się je na dwie kategorie, w zależności od osi obrotu:

  • Turbiny o pionowej osi obrotu
  • Turbiny o poziomej osi obrotu (na ogół używane w produkcji komercyjnej)

Turbiny o pionowej osi obrotu mają wirnik ustawiony pionowo. Ich zaletą jest to, że nie muszą one być skierowane na wiatr, co skutkuje zwiększoną wydajnością w przypadku bardzo zmiennych warunków wietrznych, ponadto charakteryzują się niższym poziomem hałasu w stosunku do turbin z pozioma osią. Przykładowo turbina 300W z pionowa osią 37dB w stosunku do 58dB z osią pozioma. Dane te poziomu hałasu przy prędkości wiatru 5m/s.Oznacza to, że turbina pozioma jest 4 razy głośniejsza niż turbina o pionowej osi obrotu. Trzeba pamiętać, że poziom hałasu wzrasta w raz z prędkością wiatru .  Dlatego też pionowe turbiny wiatrowe są dobrym rozwiązaniem dla domu. Niestety, ich główną wadą jest to, że średnio, na przestrzeni czasu, turbiny te wytwarzają mniejszą ilość energii.

Turbiny o poziomej osi obrotu są rozwiązaniem najczęściej stosowanym w produkcji komercyjnej i małych, przydomowych elektrowniach wiatrowych. Stanowią zdecydowaną większość zainstalowanych turbin na świecie. Turbiny te mają główny wirnik i generator elektryczny umieszczony na szczycie wieży bądź słupa oraz ogon ustawiający je zawsze w stronę wiatru. Turbiny te mają większą wydajność ale generują też więcej hałasu dlatego powinny być instalowane w oddaleniu od miejsc mieszkalnych

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl